Europejski Tydzień Mózgu 2021…Mózg na bieżni…Ruch i dotlenienie

Dlaczego i jak dotleniać mózg?

Mózg składa się głównie z tłuszczów, które izolują i chronią neurony. Energię czerpie z glukozy, przy której przetworzeniu bardzo ważną rolę odgrywa tlen. To on zapewnia komórkom mózgu dopływ określonych związków chemicznych. Jest swoistym paliwem, ułatwiającym zapamiętywanie i przetwarzanie informacji.

W książce The New Psychiatry dr Nathan Masor przedstawił badania, które pokazują, że aby człowiek mógł efektywnie myśleć, krew w tętnicach mózgowych musi być nasycona tlenem w 90. procentach. Wszelkie odstępstwa od tej normy powodują zaburzenia. Gdy poziom nasycenia spada do 75 procent, nasz układ nerwowy funkcjonuje fatalnie, targa nami chwiejność emocjonalna, nie potrafimy podejmować decyzji i kierujemy się błędnymi osądami. To dlatego dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki tlenu jest tak ważne.

Tlen dla małych dzieci – codziennie spacery

Spacer to najprostsza forma spędzania wolnego czasu, która ma także niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszych dzieci. Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala dotlenić mózg, ułatwia koncentrację i pomaga szybciej przyswajać informacje. Dla dzieci jest to o tyle ważne, że ich układ nerwowy jest w trakcie intensywnej rozbudowy. Przetwarzanie informacji i przyswajanie nowych umiejętności, odbywa się tu znacznie szybciej, niż w przypadku dorosłego człowieka.
Dotleniony, zaktywizowany organizm lepiej broni się przed wirusami i bakteriami, co w przypadku dzieci dopiero nabierających odporności jest bardzo ważne. Świeże powietrze również doskonale oczyszcza i odkaża drogi oddechowe.
Odpowiednie ilości tlenu powodują wreszcie, że w mózgu wytwarzają się endorfiny – hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Wietrzenie pomieszczeń

Efekty zwiększonego dopływu tlenu działają tylko przez kilka minut, dlatego warto utrzymywać zwiększony dopływ tego składnika przez dłuższy czas. Najlepszym sposobem jest dokładne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy (w pracy, w szkole, w domu). Wraz ze zmniejszającą się ilością tlenu dostarczanego do naszego mózgu, spada nasza sprawność umysłowa.

Wietrzenie pokoju dziecka przed snem, poza tym, że pozwala maluchowi lepiej się zregenerować, zapewnia dłuższy, spokojny odpoczynek. Warto jednak pamiętać o tym, by temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 19 stopni C.

Aktywność fizyczna

Podczas aktywności fizycznej zwiększa się ilość tlenu pobierana przez organizm. Dzięki temu zwiększają się zdolności do wytwarzania większej ilości energii. Krótka, intensywna gimnastyka powoduje, że wyraźnie odczuwamy przypływ sił. Równie ważne jest, by przy pracy siedzącej, wstawać co pół godziny i trochę się poruszać.

Ćwiczenia relaksacyjne, przerwy śródlekcyjne

Nie musimy znać specjalnych technik relaksacyjnych (choć niewątpliwie są one pomocne), wystarczy wykonać kilka głębokich wdechów i powtarzać czynność przez kilka minut. Poza dotlenieniem, relaksacja pozwala obniżyć poziom kortyzolu w organizmie (hormonu stresu), zwiększa koncentrację i dostarcza wartościowego odpoczynku. Badania wskazują, że ludzie którzy stosują techniki relaksacyjne, lepiej radzą sobie z wyzwaniami, dużo szybciej się uczą i łatwiej zapamiętują. Najlepszy efekt osiąga się przy regularnym uprawianiu relaksacji.

Powietrze – tylko świeże

Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do zmian strukturalnych w komórkach nerwowych mózgu, a w konsekwencji do problemów z zapamiętywaniem i uczeniem się, a nawet depresji. O ile jednak na smog panujący w polskich miastach mamy niewielki wpływ, o tyle już np. na to, czy przebywamy bądź należymy do grona osób palących papierosy – znacznie większy. Badania pokazują, że dzieci osób palących osiągają niższe (o 9 pkt) wyniki w standardowych testach inteligencji.

Źródło: NATULI Dzieci są ważne. Internet

Ulotka przedstawia u góry mózg biegnący po bieżni na niebieskim tle. W lewej kolumnie widnieją maluchy wykonujące ćwiczenia ruchowe. w prawej kolumnie umieszczony jest tekst o ważnych ćwiczeniach ruchowych, sposobach dotleniających mózg i wspomaganiu Omega-3,6
Ulotka- Europejski Tydzień Mózgu 2021- Mózg na bieżni…Ruch i dotlenienie
Udostępnij na Facebooku
Skip to content