„W MĘTACH ODMĘTÓW HAŃCZY / MÓJ TALENT CZART WYNIAŃCZYŁ”

   

– spotkanie wspomnieniowe poświęcone Wacławowi Klejmontowi


            W dniu 17 maja 2023 roku w PCWE/ Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone  Wacławowi Klejmontowi „W mętach odmętów Hańczy / mój talent czart wyniańczył”.

To cykliczne przedsięwzięcie  organizowane wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku ma na celu zachowanie w pamięci i propagowanie spuścizny postaci szczególnie zasłużonej dla naszego miasta i regionu.
          Wacław Klejmont to autor m.in.  fraszek, epigramów, limeryków, felietonów, recenzji, które ukazały się w wydawnictwach zwartych
oraz czasopismach regionalnych
i ogólnopolskich. Był współorganizatorem grupy poetyckiej Legary, konkursu recytatorskiego Poeci Pogranicza Warmii, Mazur
i Suwalszczyzny, ogólnopolskiego konkursu literackiego Oleckie Czerwce Poetyckie.
        Warto przypominać twórczość i postać wybitnego olecczanina nie tylko w związku z  przypadającą 13 maja rocznicą śmierci, ale też dlatego, że Jego utwory mają charakter ponadczasowy, uniwersalny.  To ważne  dziedzictwo naszego miasta i regionu.  Pan Wacław
był lokalnym patriotą, dbał o kulturę języka, wychowanie i edukację młodego pokolenia,
o czym najlepiej świadczą  czytane  przez uczestników  spotkania „Przyszczypki” – felietony zamieszczane na przełomie wieków w lokalnej prasie. Dziękujemy naszym gościom za aktywny udział w spotkaniu. Szczególne podziękowania należą się uczniom Szkoły Podstawowej
nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku za piękne czytanie i śpiew.

              Wieczór  uświetniła wychowanka twórcy „Zasuwalnika”  –  Elżbieta Gałaszewska, która przy akompaniamencie Piotra Stanka zaprezentowała kilka utworów,  będących ulubioną przez pana Wacława poezją śpiewaną.

Udostępnij na Facebooku
Skip to content