XVIII Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece c.d.

Przedstawiamy kolejną formę realizacji XVIII Tygodnia Bibliotek w nasze bibliotece. Są to prezentacje polecanych propozycji literackich w opracowaniu Pani Agnieszki Makarewicz. Oto pierwsza z nich:

Jej wysokość gęś”  Jacek Karczewski

    W ostatnich latach, wraz z dominującym się trendem ekologicznym,  pojawiło się wiele nowych książek opisujących życie zwierząt, roślin i  ptaków. Tematyka niekoniecznie porywająca, a przynamniej nie dla wszystkich, a jednak zdarzają się takie publikacje, które budzą  zachwyt. Jedną z nich jest właśnie książka autorstwa Jacka Karczewskiego pt. „Jej wysokość gęś”.  To pięknie napisana gawęda nie tylko o ptakach, ale też opowiadająca o ciekawych ludziach – badaczach,  ornitologach, a także miejscach – ogrodach, wyspach. Autor zdradza sekrety ptasiego świata, opowiadając w niezwykle interesujący sposób, np. o stepujących mewach, białych krukach, bawiących się gęsiach oraz śpiewach, temperamentach i charakterach ptaków.

Książka pełna nie tylko ciekawostek i rzetelnej wiedzy, a  także niezwykłych historii, między innymi takich, jak ta przedstawiona poniższych fragmentach:

„Każdy chyba słyszał o słowiku, ale mało kto go widział…W zależności od wieku i doświadczenia każdy ptak śpiewa od 50 do 200 różnych fraz muzycznych oraz nieskończoną liczbę ich kombinacji. Przez całą noc, cały dzień i cały maj słowik może tworzyć coraz to inne, oryginalne wariacje swoich arii. Każda mogłaby być przykładem  mistrzowskiej kompozycji rozpisanej z matematyczną precyzją. Nie ma tam nic przypadkowego. Popisują się przed sobą? Rywalizują? A może bawią się i doskonalą swój warsztat?.”                          (Karczewski J.: Jej wysokość gęś).

„Kiedy młoda wiolonczelistka zamieszkała w Oxted, na południe od Londynu i zaczęła grać w swoim ogrodzie, zauważyła, że okoliczne słowiki nie tylko ochoczo towarzyszą w jej próbach, ale wyraźnie starają się wpasować w jej akordy. Wkrótce Harison regularnie grała razem z ptakami ogrodowej orkiestrze. Efekt był tak zniewalający, że artystka zaproponowała BBC, żeby koncerty transmitować na żywo. Lord Reith, ówczesny szef szacownego medium, miał poważne wątpliwości. Przede wszystkim uważał  za niestosowne angażowanie najnowszej technologii radiowej do nagrywania ptaków. A co, jeśli skrzydlaci wykonawcy zawiodą?… Był maj 1924 roku BBC nadawała wieczorne koncerty z ogrodu coraz bardziej rozchwytywanej Harrisom przez 12 wiosen. W sześciu kolejnych wzięły już tylko ptaki. Ostatni koncert rozpoczął się 30 maja 1942 roku. Przerwano go zaraz po tym, jak trele słowików zagłuszył ryk silników tysiąca bombowców (thousand –bomber raid). W dywanowym szyku leciały zrównać z ziemią Kolonię i Monachium.” (Karczewski J.: Jej wysokość gęś).

Ptaki to wielka  pasja i miłość autora. Jacek Karczewski działa w stowarzyszeniu Ptaki Polskie, pisze o ptakach, opowiada o nich w radiu. Zachęcam też do posłuchania audycji Jacka Karczewskiego o ptakach i zajrzenia na stronę stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Po lekturze tej książki inaczej spojrzycie na ptaki, a na pewno je docenicie, a może nawet pokochacie. Zapraszamy…

Jej wysokość gęś
Jej wysokość gęś
Udostępnij na Facebooku
Skip to content