XVIII Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece c.d.

Kolejna prezentacja polecanych propozycji literackich opracowanych przez Panią Agnieszkę Makarewicz:

„21 lekcji na XXI wiek” Yuval Noah Harari

Książka, rzeczywiście stawia najważniejsze pytania, z którymi mierzy się obecnie ludzkość. Autor – Yuval Noah Harari – izraelski myśliciel i futurysta, profesor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, poddaje w wątpliwość i rozwagę niezaprzeczalne fakty, które dotyczą każdego z nas, czyli w jakim stopniu technika i biotechnologia zmienią nasz świat. W jakim stopniu zagrażają nam cyfrowe dyktatury? Jak będzie wyglądał świat zmodyfikowanych technologicznie ludzi? Czy algorytmy mogą przyczynić się do powstania największych nierówności społecznych, jakie kiedykolwiek istniały? Czy przyszłość należy do tego, kto posiada dane? Czego wobec tego powinniśmy uczyć nasze dzieci, aby przygotować je na świat jutra?

„Wyścig po dane już trwa, a prowadzą w nim tacy giganci, jak Google, Facebook, Baidu i Tencent. Na razie wydaje się, że wielu z nich przejęło model biznesowy „handlarzy uwagi”. Absorbują nas, dostarczając nam darmowe informacje, usługi, rozrywkę, po czym odsprzedają naszą uwagę reklamodawcom. Jednak ci giganci z branży IT prawdopodobnie mierzą znacznie wyżej niż którykolwiek z wcześniejszych handlarzy uwagi. W rzeczywistości nie chodzi im wcale o sprzedawanie reklam. Jest raczej tak, że przykuwając naszą uwagę, potrafią gromadzić ogromne ilości danych na nasz temat, które są warte wielokrotnie więcej niż dochody z reklam. Nie jesteśmy ich klientami – jesteśmy ich produktem” (Y.N. Harari, „21 lekcji na XXI wiek”).

Autor przedstawia również wyzwania dotyczące globalnej współpracy w rozwoju techniki, a także wskazuje na jej największe przeszkody: nacjonalizm, religia i kultura, które dzielą ludzi na różne obozy i utrudniają działanie na płaszczyźnie globalnej.

Yuval Noah Harare prowokuje do myślenia i nawet jeśli nie we wszystkim się z nim zgodzimy, to niech każdy samodzielnie oceni, na ile powinniśmy pozostawić decyzję o przyszłości ludzkiej cywilizacji korporacjom, przypadkowi i anonimowym siłom.

21 lekcji na XXI wiek
21 lekcji na XXI wiek
Udostępnij na Facebooku
Skip to content