Motywacja w zimowej szacie -3

Jeśli jesteś rodzicem, to spróbuj tych sposobów. Nie od razu się uda, ale powtarzaj to częściej i obserwuj dziecko.

Udzielaj pochwał
Udzielaj pochwał … w odpowiedni sposób

Jeśli jesteś uczniem lub dorosłym (już z pewnym bagażem doświadczeń życiowych) zastosuj inną metodę tzw. przypomnienie sobie swoich sukcesów.

Z pewnością masz swoje małe i większe sukcesy na koncie. Ostatnia piątka ze sprawdzianu czy testu, nagroda w konkursie czy dostanie się
na wymarzone studia. Przypomnij sobie pracę, jaką w to włożyłeś i to uczucie, które pojawiło się w Twoim ciele po osiągnięciu tego.
Do Twojego mózgu dojdzie, że jesteś w stanie zrobić wszystko, a wykonanie małego zadania to dla Ciebie żaden problem. Niemożliwe staje się możliwe.

Warto zrobić sobie nawet spis takich, własnych osiągnięć np. z ostatniego roku ( zbliża się koniec roku kalendarzowego nadarza się ku temu dobra okazja) lub tygodnia. Błędem dużej liczby osób jest to, że w ogóle nie zapisują rzeczy, które udaje im się osiągnąć. A uświadomienie sobie tego, co zrobiliśmy potrafi nie tylko podnieść naszą motywację, ale także podnosi pewność siebie, a w trudnych chwilach pomaga wyjść z depresji.

Istnieje wiele metod, aby zdawać sobie sprawę i nie zapominać o swoich osiągnięciach.

Jedną z nich jest właśnie spisanie wszystkich swoich życiowych sukcesów. Takich jak wcześniej wspomniane czy czerwony pasek na świadectwie, zdane prawo jazdy czy podjęcie pierwszej pracy, a nawet pokonanie swoich odwiecznych lęków- wejście po schodach na wieżę Eiffla. Może się tu znaleźć dosłownie wszystko, co sprawiło, że na Twojej twarzy pojawił się uśmiech na twarzy. Całą listę możesz sobie powiesić na ścianie, schować do butelki czy pudełka… A w chwilach braku motywacji albo pogorszenia samopoczucia wracać do niej.

Kolejnym sposobem jest codzienne zapisywanie rzeczy, z których jesteś dumny danego dnia. Mogą to być małe przyjemności albo coś, co przybliża Cię do celu, tzw. „małe rzeczy”. Podniesie to nie tylko Twoją produktywność, ale także zadowolenie z życia. Sama poprawa pozycji z przygarbionej na wyprostowaną i wymuszony uśmiech potrafią zmienić samopoczucie, zdanie sobie sprawy ze swoich sukcesów będzie niczym bomba motywacyjna.

Udostępnij na Facebooku
Skip to content